Aktualności

Darczyńcy

Logo szkoły

Reklama

Spacerkiem po szkole

Biuletyn Informacji Publicznej

Reklama

Przyjazna szkoła

Ze środków przekazanych przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" za rok 2013 zakupiliśmy drukarkę
Reklama
Strona główna Historia
Historia

 

Zaczątki szkoły powstały w roku szkolnym 1949/50 przy Szkole Podstawowej Nr 10 w Rudzie Śląskiej. Były to tylko dwie klasy I i II. Pracę prowadziły dwie panie, z których jedna Waleria Babiak pełniła funkcję kierownika tej dwuklasowej szkoły. W pierwszym roku istnienia łączna ilość dzieci w obydwu klasach wynosiła 42. Klasy mieściły się na parterze i w suterenie.

Staraniem kierownictwa szkoły, Prezydium Miejskiej Rady przydzieliło w 1950 roku 3 izby lekcyjne w budynku przy ulicy 1-go Maja 218 w Wirku. Pozostałą część budynku zajmował internat szkoły zawodowej. Ilość dzieci stale wzrastała i od roku szkolnego 1952/53 szkoła zajmowała już cały budynek. W roku szkolnym 1956/57 było już 7 oddziałów, w których zapisanych było 104 uczniów. W szkole pracowało 8 nauczycieli.

W roku szkolnym 1967/68 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora szkoły, które objął były nauczyciel tej szkoły Walenty Słodek.

Stara szkołaW roku szkolnym 1975/76 szkoła otrzymała obszerny budynek po Liceum Ogólnokształcącym na ulicy Licealnej w Wirku. Dla gromady prawie 400 uczniów był on wystarczający. Posiadał piękną salę gimnastyczną, boisko szkolne i harcówkę. Dojazd do tego budynku był doskonały dla wszystkich dzieci z różnych dzielnic Rudy Śląskiej. W tym też roku nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora szkoły, którym została mgr Felicja Krawczyk.

W roku szkolnym 1979/80 na skutek szkód górniczych, dużego zagrożenia i brak możliwości remontu Szkoła Specjalna została przeniesiona do dzielnicy Bielszowice na ulicę Bielszowicką 108, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego.

W roku szkolnym 1984/85 w szkole było zatrudnionych 35 nauczycieli na pełnym etacie i 6 nauczycieli na 1/2 etatu. 6 nauczycieli prowadziło zajęcia indywidualne w domach uczniów. Liczba dzieci w tym roku szkolnym wynosiła 420.

W latach 1988 - 2007 dyrektorem szkoły była mgr Elżbieta Rybarska. W roku szkolnym 1992/93 otwarta została w naszym mieście Szkoła Życia, obecnie Zespół Szkół nr 3 im. św. Łukasza do której odeszli wraz z wychowawcami uczniowie czterech klas. W naszej szkole pozostało 18 oddziałów, w których uczyło się 251 uczniów. Pracę dydaktyczną i wychowawczą prowadziło 34 nauczycieli w tym 5 w niepełnym wymiarze godzin. W roku szkolnym 1999/2000 uchwałą Rady Miejskiej zostało utworzone Gimnazjum Nr 15. Od tej pory funkcjonowały obok siebie dwie szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 11 oraz Gimnazjum Nr 15, które to tworzyły Zespół Szkół Specjalnych Nr 1 w Rudzie Śląskiej. W roku 2003 szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Nr 4.

1 września 2007 roku dyrektorem szkoły została mgr Anna Dąbrowska. W lutym 2012 roku rozpoczął się wielki remont szkoły, który trwał aż do grudnia. W okresie remontu wynajmowaliśmy pomieszczenia w Zespole Szkół Nr 2 Specjalnych w dzielnicy Ruda. W tym czasie nasza szkoła była poddana procesowi rektyfikacji, czyli prostowania budynku za pomocą specjalistycznych siłowników. Przy okazji wymieniono okna, naprawiono dach i odmalowano budynek. 1 września 2012 roku rozpoczęliśmy naukę w naszej wyremontowanej szkole, chociaż prace wykończeniowe jeszcze trwały.

 

 

W 2013 roku przy naszej szkole zostało powołane Stowarzyszenie "Warto!", które prowadzi działalność edukacyjną, oświatową i charytatywną, ukierunkowaną na pomoc rodzinie oraz rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych.

4 listopada 2014 roku Szkole Podstawowej Nr 11 oraz Gimnazjum Nr 15 uroczyście zostało nadane imię św. Jana Pawła II.

W roku szkolnych 2016/2017 szkoła została poddana kolejnemu remontowi. Tym razem została wymieniona instalacja grzewcza, a wnętrze szkoły wymalowane. Na zewnątrz budynek został ocieplony i wykonano nową elewację. Dodatkowo na dachu szkoły zainstalowano solary.

Na początku 2017 roku w szkole powstało koło wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci autystycznych.

Od września 2017 roku w naszej szkole mają swój oddział przedszkolaki.

W wyniku reformy oświaty dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa z dniem 1 września 2017 roku została przekształcona  w ośmioletnią szkołę o nazwie Szkoła Podstawowa nr 11 Specjalna im. Świętego Jana Pawła II.

 
Joomla 1.5 themes, hosting company.

Zapraszamy na

Nasza specjalność

Polecamy

Stowarzyszenie "WARTO!"

Działania

Projekty

LogowanieW ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies
oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies - dowiedz się więcej »