Aktualności

Darczyńcy

Logo szkoły

Reklama

Spacerkiem po szkole

Biuletyn Informacji Publicznej

Reklama

Przyjazna szkoła

Ze środków przekazanych przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" za rok 2013 zakupiliśmy drukarkę
Reklama
Strona główna Zgotujmy coś razem
Zgotujmy coś razem PDF Drukuj


" Zgotujmy coś razem"

W ramach działań profilaktycznych oraz poszerzania oferty edukacyjnej naszej szkoły Stowarzyszenie ,, Warto! ’’ organizuje spotkania kulinarne, które finansowane są ze środków Miasta Ruda Śląska. W projekt „Zgotujmy coś razem” włączone zostaną osoby z otoczenia uczniów (babcie, mamy czy emerytowani pracownicy szkoły). Osoby te podczas zajęć podzielą się ciekawym pomysłami kulinarnymi oraz przygotują wspólnie z uczniami proponowane potrawy.

Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie będą mieli okazję nauczyć się przygotowania konkretnych posiłków, ale także spędzić czas w sposób ciekawy i interesujący. Organizacja projektu kulinarnego ma na celu kultywowanie i przekazywanie młodszemu pokoleniu dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz integrację wielopokoleniową. Dzięki tym spotkaniom promowana będzie idea wspólnego spędzania czasu w rodzinnym gronie.

We wrześniu odbył się nabór uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach. Wspólne gotowanie poprzedzone zostało wycieczką do Wiejskiej Chaty w Gliwicach- Bojkowie. Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach ,,W kuchni śląskiej przez cały rok’’. Ciekawe opowieści o śląskich tradycjach kulinarnych wzbogacone zostały przygotowaniem dań przez uczniów. Dzieci przygotowały samodzielnie kluski śląskie oraz wodzionkę.

Kolejne zajęcia ,,Zgotujmy coś razem’’ odbędą się w następujących terminach:

1 października 2016 r. (sobota) zdjęcia

Pierwsze spotkanie kulinarne.

Tematem przewodnim pierwszych warsztatów były tradycyjne śląskie pasty kanapkowe. Dzieci zapoznały się z ciekawymi przepisami kuchni śląskiej. Wspólnie przygotowaliśmy ,,hekele’’  czyli pastę ze słonych śledzi oraz smalec z cebulką.

Uczestnicy projektu szczególnie ucieszyli się z udziału w spotkaniu naszej szkolnej kucharki p.Bożeny Nocoń, która podzieliła się z nami swoimi kulinarnymi umiejętnościami. W spotkaniu brała również udział mama jednej z dziewczynek.

Nakrywanie do stołu, a następnie wspólna degustacja przygotowanych przez nas kanapek w szkolnej świetlicy było podsumowaniem warsztatów.

Opiekunkami projektu są panie Justyna Drozd oraz Anna Firek.

29 października 2016 r. (sobota) zdjęcia

Drugie spotkanie kulinarne w ramach projektu ,,Zgotujmy coś razem’’ odbyło się w sobotę 29 października. Tym razem uczestnicy, pod okiem opiekunek, podjęli się przygotowania typowej śląskiej potrawy-żurku na naturalnym zakwasie.

Praktyczne zadanie kulinarne poprzedzone zostało wspólnym wykonaniem gazetki oraz ułożeniem potrzebnego przepisu. Po przydzieleniu zadań wszyscy chętnie przystąpili do pracy.

Efektem naszej pracy był żurek z wędliną, jajkiem i ziemniakami. Ważnym etapem zajęć było nakrywanie do stołu i wspólna degustacja potrawy.

Gościem spotkania była pani kucharka Bożena Nocoń, która przekazała wiele cennych wskazówek do pracy. Na zajęciach obecna była również mama jednej z dziewczynek.

Uczestnicy projektu niecierpliwie czekają na kolejne spotkanie, które odbędzie się 19 listopada.

19 listopada 2016 r. (sobota) zdjęcia

Trzecie spotkanie kulinarne w ramach projektu Stowarzyszenia ,,Warto!”,,Zgotujmy coś razem’’W sobotę 19 listopada 2016 roku uczestniczyliśmy w kolejnych zajęciach. Tym razem tematem spotkania były ciasta i desery związanych z naszym regionem. Uczestnicy zapoznali się z ciekawymi przepisami na kołocze, szpaizy i pierniki.

Następnie przystąpiono do działań kulinarnych. Jedna grupa zajęła się przygotowaniem świątecznego piernika, druga ciasta ze śliwkami.

Uczestnicy projektu mogli wykazać się własna inwencją podczas przygotowywania deserów z galaretek, owoców, bakali oraz bitej śmietany. Każdy skomponował swój pucharek.

Uczestnicy, pod okiem pań prowadzących, zaaranżowali kawiarenkę i wspólnie degustowali przygotowane słodkości. Tym razem w spotkaniu uczestniczyła szkolna kucharka pani Bożena.

7 grudnia 2016 r. zdjęcia

Ostatnie- czwarte warsztaty kulinarne w ramach projektu ,,Zgotujmy coś razem’’ odbyły się w środę 7 grudnia. Spotkanie to miało wyjątkową, świąteczną oprawę. Tym razem naszym zadaniem było przygotowanie śląskiego obiadu świątecznego. Uczestnicy, pod czujnym okiem opiekunek- Pani Justyny Drozd i pani Anny Firek, przygotowywali śląską roladę nadziewaną boczkiem, cebulką i ogórkiem kiszonym. Wspólnie przyrządziliśmy również pyszną modrą kapustę z boczkiem i cebulą. Oczywiście śląski obiad to także swojskie kluski, które wykonaliśmy z wielką przyjemnością. Świąteczny obiad miał również odpowiedni uroczysty nastrój. Pięknie nakryliśmy stoły, ozdobiliśmy świątecznymi akcentami. Wspólnie degustowaliśmy przygotowane potrawy. Na tak uroczystym obiedzie oprócz uczestników projektu nie zabrakło również gości, a wśród nich: pani dyrektor naszej szkoły, pani kucharka Bożena Nocoń oraz wychowawcy świetlicy.

Galeria zdjęć:

Wycieczka do Wiejskiej Chaty w Gliwicach- Bojkowie


" Zgotujmy coś razem"- druga edycja


Ruszyła druga edycja projektu kulinarnego wspieranego przez Stowarzyszenie "WARTO!" działające przy naszej szkole. Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie będą mieli okazję nauczyć się przygotowania konkretnych posiłków, ale także spędzić czas w sposób ciekawy i interesujący. Organizacja projektu kulinarnego ma na celu kultywowanie i przekazywanie młodszemu pokoleniu dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz integrację wielopokoleniową. Dzięki tym spotkaniom promowana będzie idea wspólnego spędzania czasu w rodzinnym gronie.

We wrześniu odbył się nabór uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach. Wspólne gotowanie poprzedzone zostało wycieczką do Wiejskiej Chaty w Gliwicach- Bojkowie. Uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach ,,W kuchni śląskiej przez cały rok’’. Uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych opowieści nt. tradycji związanych z kuchnią śląską, jak również sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Dzieci przygotowały samodzielnie kluski śląskie oraz wodzionkę.

Wycieczka do Wiejskiej Chaty w Gliwicach- Bojkowie 2018

 

29 września 2018 r. (sobota) zdjęcia

Pierwsze spotkanie kulinarne.

Tematem przewodnim pierwszych warsztatów były tradycyjne śląskie pasty kanapkowe. Uczestnicy projektu zapoznali się z ciekawymi przepisami kuchni śląskiej. Wspólnie przygotowaliśmy ,,hekele’’  czyli pastę ze słonych śledzi oraz smalec z cebulką.

W spotkaniu brała również udział starsza siostra jednej z dziewczynek.

Warsztaty kulinarne zakończyły się wspólną degustacją przygotowanych przez nas kanapek.

Opiekunkami projektu są panie Justyna Drozd, Anna Firek, Anna Stylec.


Przepis „HEKELE”

SKŁADNIKI:

- opakowanie śledzi solonych matiasów
- 2 średnie ogórki kiszone
- 3 jajka
- 1 mała cebula
- pieprz naturalny
- musztarda

PRZYGOTOWANIE:

Śledzie pokroić w drobną kosteczkę, lub zemleć w maszynce do mięsa, podobnie ugotowane na twardo jajka, ogórki kiszone i cebulę. Całość połączyć i przyprawić do smaku mielonym pieprzem i musztardą.

 

20 października 2018 r. (sobota) zdjęcia

Drugie spotkanie kulinarne.

Kolejny już raz uczestnicy projektu "Zgotujmy coś razem" spotkali się w sobotni poranek. Tym razem gotowali śląski żurek. Uczestnicy przygotowali tradycyjną śląską zupę na zakwasie. Musieli pokroić i przesmażyć kiełbasę, oraz cebulę boczek, ugotować jaja i ziemniaki. Odpowiednio przyprawić. Wszystko to odbywało się pod okiem zaproszonego eksperta- naszej szkolnej kucharki pani Iwony. Efekt był zadowalający. Gdy żur był gotowy wszyscy zasiedli do wspólnego stołu. Uczestnikom żurek bardzo smakował a pani Iwona pochwaliła pracę uczestników.

 

10 listopada 2018 r. (sobota) zdjęcia

Trzecie spotkanie kulinarne zdominowane było przez słodkości. tym razem uczestnicy przygotowali przepyszne desery z wielosmakowych galaretek i bakalii. Dużym atutem były też piękne dekoracje przygotowanych deserów. Ponadto uczestnicy pod okiem opiekunek upiekli ciasto ze śliwkami i wspaniały piernik. Na zakończenie zajęć wszyscy delektowali się przygotowanymi smakołykami. Gościem specjalnym na naszym spotkaniu była pani Monika Brych - prezes Stowarzyszenia "WARTO!".


Przepis na CIASTO Z OWOCAMI


SKŁADNIKI:

- 2 jajka,
-
½ szklanki oleju
- ½ szklanki mleka
- 1 szklanka cukru
- cukier waniliowy
- 2 szklanki mąki
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

PRZYGOTOWANIE:

Jajka zmiksować z cukrem. Następnie dodawać olej, mleko i mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia.
Wyrobione ciasto wylać na blachę do pieczenia. Na cieście ułożyć owoce. Wstawić do piekarnika . Piec w temperaturze 180 stopni około 50 minut.


Przepis na PIERNIK

 

SKŁADNIKI:

- 1 jajko,
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka cukru
- 2 szklanki mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
-
1 łyżeczka sody,
-
1 łyżeczka cynamonu,
-
1 opakowanie przyprawy do piernika,
-
2 łyżeczki kakao,
-
4 łyżki stołowe dżemu śliwkowego,
- ½ szklanki oleju

PRZYGOTOWANIE:

Wszystkie składniki dodawać po kolei, jak w przepisie podano. Wymieszać dokładnie i wylać na tortownicę lub małą blaszkę. Wstawić do piekarnika . Piec w temperaturze 180 stopni około 50 minut. Piernik można polać polewą lub posypać cukrem pudrem.

 

1 grudnia 2018 r. (sobota) zdjęcia

 

Dzisiaj już po raz ostatni spotkali się w sobotnie przedpołudnie uczestnicy projektu "Zgotujmy coś razem ". Tym razem pracowali pod okiem pani Bożeny - szefowej naszej szkolnej kuchni. Przyrządzali tradycyjny śląski obiad- kluski, rolady i modro kapusta. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem przy pięknie przygotowanym stole. Smakowało wyśmienicie.

Uczestnicy projektu zaproponowali paniom prowadzącym, żeby kontynuować zajęcia w przyszłym semestrze. :)
 
Joomla 1.5 themes, hosting company.

Zapraszamy na

Nasza specjalność

Polecamy

Stowarzyszenie "WARTO!"

Działania

Projekty

LogowanieW ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies
oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies - dowiedz się więcej »